Atleţii Clubului Sportiv Şcolar Lugoj medaliaţi la Cupa LPS Banatul Timişoara

Autoliv

Atleţii Clubului Sportiv Şcolar Lugoj au participat sâmbătă, 16 aprilie, la Cupa LPS Banatul Timişoara, competiţie de un nivel ridicat valoric, unde s-au prezentat sportivi medaliaţi la Campionatul Naţional.

Profesorul Adrian Vrudnik a deplasat patru sportivi de la CSŞ Lugoj, care au reuşit să câştige şase medalii. Ionuţ Cazacu a câştigat medalia de aur în proba de 800 de metri şi bronz la 200, respectiv la 400 de metri. Miruna Pricop a obţinut medalia de argint la 400 de metri, iar Roxana Muntariu şi-a adjudecat bronzul la 60 şi la 600 de metri. Lorena Pop s-a clasat pe locul al IV-lea la 100 şi 200 de metri, dar cu timpi mulţumitori.

“La acest concurs au participat, printre alţii, sportivi de la Caransebeş şi de la Reşiţa. Fetele de la Caransebeş sunt vicecampioane naţionale,  iar LPS Reşiţa au o mulţime de medaliaţi la naţionale la categoria copii. Deci conurenţa a fost foarte puternică. Miruna Pricop a făcut record personal la 200 m şi Ionuţ Cazacu a avut febră musculară şi nu a fost în cea mai bună formă. Lorena a ocupat doar locul al IV-lea, atât în cursa de 100 de metri, cât şi în cea de 200, dar cu timpi destul de buni”, a declarat prof. Adrian Vrudnik.

La sfârşitul acestei săptămâni, zece atleţi ai Clubului Sportiv Şcolar Lugoj se vor deplasa la cea de-a zecea ediţie a unui concurs de alergare pe şosea în Ungaria. Participarea va fi numeroasă, fiind invitate ţări din toate colţurile lumii, iar categoriile de vârstă care vor intra în concurs sunt de la copii 3 până la seniori.