Echipa de handbal CSM Lugoj a câştigat contra celor de la Old Boys Arad, într-un meci echilibrat

Autoliv

Sala Sporturilor Lavinia Miloşovici din Lugoj a găzduit duminică, 22 mai, meciul din Campionatul judeţean de handbal, dintre CSM Lugoj şi Old Boys Arad, încheiat prin victoria lugojenilor cu scorul de 37-35, la pauză 17-15 în favoarea oaspeţilor. Jocul a fost unul foarte echilibrat, întâlnindu-se două echipe apropiate valoric, după cum arată locurile ocupate în clasament: CSM Lugoj, poziţia a doua , la patru puncte diferenţă de prima clasată, HC Giroc, iar Old Boys Arad se află pe locul trei în ierarhie.

Supremaţia în teren a fost împărţită în cele două părţi ale jocului. În prima repriză gruparea din Arad a dominat, ca dovadă faptul că oaspeţii conduceau la pauză cu 17-15, iar în cea de-a doua parte a jocului CSM-ul a preluat frâiele jocului.

“Ne-am apărat în prima repriză mai slab, am jucat mai dezorganizat, fără o mare determinare, crezând că o să-i învingem la o diferenţă mare de puncte. Realitatea din teren a arătat că lucrurile nu stau chiar aşa de uşor. Însă în a doua parte a jocului ne-am apărat mai bine, am folosit arma contraatacului şi am reuşit să terminăm victorioşi, cu scorul de 37-35. Sunt mulţumit de rezultat, deşi au fost unele momente în timpul jocului când s-a ratat de pe semicerc”, a declarat Dorel Pavel, antrenorul echipei CSM Lugoj.

Principalul marcator al formaţiei lugojene a fost Iosif Damşa, cu 12 goluri şi Denis Costea, cu şase reuşite.

Lipsa banilor a determinat retrageri în masă din campionat

CSM Lugoj a jucat pe teren doar două partide în retur, una în deplasare la Giroc şi cealaltă pe teren propriu contra celor de la Arad, deoarece echipele din Lovrin, Sânnicolau şi Jebel s-au retras din campionat, din cauza lipsei banilor, după spusele antrenorului lugojean.

“Am o vârstă destul de înaintată şi până acum, în alte ediţii nu am mai vazut atâtea retrageri în masă ale echipelor din campionat”, a afirmat Dorel Pavel.

Ultima etapă a Campionatului judeţean de handbal programează meciul dintre CSM Lugoj şi Biled, data nefiind stabilită încă, întrucât lugojenii ar mai trebui să dispute o rundă intermediară cu o altă echipă din Arad, care însă s-a retras, la rândul ei, din campionat.