Echipa de handbal CSM Lugoj a câştigat contra celor de la Old Boys Arad, într-un meci echilibrat

Cetateanul Lugoj

Sala Sporturilor Lavinia Miloşovici din Lugoj a găzduit duminică, 22 mai, meciul din Campionatul judeţean de handbal, dintre CSM Lugoj şi Old Boys Arad, încheiat prin victoria lugojenilor cu scorul de 37-35, la pauză 17-15 în favoarea oaspeţilor. Jocul a fost unul foarte echilibrat, întâlnindu-se două echipe apropiate valoric, după cum arată locurile ocupate în clasament: CSM Lugoj, poziţia a doua , la patru puncte diferenţă de prima clasată, HC Giroc, iar Old Boys Arad se află pe locul trei în ierarhie.

Supremaţia în teren a fost împărţită în cele două părţi ale jocului. În prima repriză gruparea din Arad a dominat, ca dovadă faptul că oaspeţii conduceau la pauză cu 17-15, iar în cea de-a doua parte a jocului CSM-ul a preluat frâiele jocului.

“Ne-am apărat în prima repriză mai slab, am jucat mai dezorganizat, fără o mare determinare, crezând că o să-i învingem la o diferenţă mare de puncte. Realitatea din teren a arătat că lucrurile nu stau chiar aşa de uşor. Însă în a doua parte a jocului ne-am apărat mai bine, am folosit arma contraatacului şi am reuşit să terminăm victorioşi, cu scorul de 37-35. Sunt mulţumit de rezultat, deşi au fost unele momente în timpul jocului când s-a ratat de pe semicerc”, a declarat Dorel Pavel, antrenorul echipei CSM Lugoj.

Principalul marcator al formaţiei lugojene a fost Iosif Damşa, cu 12 goluri şi Denis Costea, cu şase reuşite.

Lipsa banilor a determinat retrageri în masă din campionat

CSM Lugoj a jucat pe teren doar două partide în retur, una în deplasare la Giroc şi cealaltă pe teren propriu contra celor de la Arad, deoarece echipele din Lovrin, Sânnicolau şi Jebel s-au retras din campionat, din cauza lipsei banilor, după spusele antrenorului lugojean.

“Am o vârstă destul de înaintată şi până acum, în alte ediţii nu am mai vazut atâtea retrageri în masă ale echipelor din campionat”, a afirmat Dorel Pavel.

Ultima etapă a Campionatului judeţean de handbal programează meciul dintre CSM Lugoj şi Biled, data nefiind stabilită încă, întrucât lugojenii ar mai trebui să dispute o rundă intermediară cu o altă echipă din Arad, care însă s-a retras, la rândul ei, din campionat.

Clic pentru a adăuga un comentariu

Lasă un răspuns

Luptătorii de la CSM Lugoj vor să dea lovitura la Campionatul Naţional Individual şi să se califice la Europene

Alina Damian18 ianuarie 2017

“Trebuie să se găsească mereu un cap sec”! Fostul director al CSM, surprins de decizia defiinţării echipelor de lupte, campioane naţionale

Daniel Groza18 ianuarie 2017

Echipele campioane nationale ale Lugojului vor fi desfiinţate. Primaria nu le mai susţine

Alina Damian17 ianuarie 2017

Lugojul va avea un reprezentant în FRF. Marius Maier va face parte din comisia care are ca scop dezvoltarea fotbalului românesc

Foto! Peste 1000 de lei s-au adunat pentru a-l ajuta pe Ioji, în urma turneului de fotbal în sală

Alina Damian16 ianuarie 2017

Ivan Guidea face senzaţie în Germania. Luptătorul de la CSM a învins un rus în finala din Bundesliga

Foto! CSM Lugoj a câştigat Cupa Rieker la volei

Alina Damian14 ianuarie 2017

Turnee de fotbal în scop caritabil la Lugoj şi în împrejurimi

Alina Damian13 ianuarie 2017

Două lugojence vor lupta pentru titlu la Campionatul Naţional de Pescuit la Copcă