Autoliv Lugoj

CSM Lugoj joacă în sferturile Cupei României! Trombiţaş, entorsă de gradul 3 la antrenamente

Business Strategist

După o pauză binemeritată de iarnă, voleibalistele de la CSM Lugoj se pregătesc de reînceperea competiţiilor la care participă în 2016, Cupa României fiind cea la care lugojencele vor servi pentru prima dată în acest an. Primul meci a fost programat pentru 13 ianuarie, miercuri şi, deşi era prevăzut ca joc pe teren propriu, la cererea formaţiei adverse, ambele partide se vor desfăşura în deplasare.

Este vorba despre cele două jocuri din faza a doua a Cupei, pe care lugojencele le vor disputa contra formaţiei Alba Blaj. Echipa din Mica Roma a încheiat turul de campionat pe locul întâi, fiind una dintre favoritele la câştigarea titlului, alături de CSM Bucureşti şi Târgovişte. Despre partidele de miercuri şi joi, preparatorii echipei spun că vor fi considerate drept meciuri de pregătire.

„Sunt două meciuri grele, două partide pe care le considerăm de verificare şi de antrenament. Vom încerca să tragem cât mai mult de meciuri, să jucăm cât mai mult, poate chiar să luăm un set. Avem şi o accidentare, Trombiţaş are o entorsă de grad trei, aşa că nu o vom putea trimite prea mult la joc în aceste partide. Ea este refăcută, dar până la meciurile din campionat o să o protejăm cât putem de mult”, a declarat Valerijan Luka, antrenorul formaţiei de volei.

După cele două partide din Cupă, elevele sârbului Luka vor continua pregătirea pentru debutul returului de campionat. Programat pentru data de 23 ianuarie, echipa lugojeană va face deplasarea la Bacău, acolo unde va juca împotriva Ştiinţei, a şasea formaţie din clasament. La final de tur, CSM Lugoj se situa pe locul al optulea, cu 14 puncte şi la egalitate cu Piatra Neamţ, care ocupă locul 7 din cauza scorului mai bun la puncte din seturi, 837 faţă de 793 ale formaţiei lugojene.