Echipa a doua de fotbal a Lugojului, învinsă pe teren propriu. “Un rezultat de egalitate era echitabil”

Autoliv

Echipa de fotbal CSM Lugoj II a fost învinsă pe teren propriu de Timişul Şag cu scorul de 1-0, în etapa a noua din cadrul Campionatului Ligii a IV-a Timiş. Fotbaliştii lugojeni au jucat deschis, şi-au creat numeroase ocazii de a marca, printre care şi patru bare, însă mingea nu a nimerit spaţiul porţii, iar portarul advers a fost într-o formă de zile mari.

După o primă repriză încheiată la egalitate, golul victoriei celor de la Şag a venit în minutul 55, în urma unei greşeli de marcaj a fotbaliştilor lugojeni, contrar cursului jocului. Claudiu Ardelean, Dobra, Vânătu, Secoşan şi Stoica de la Lugoj s-au întrecut în ratări. Ocaziile se răzbună în fotbal, iar Timişul Şag a fost mai pragmatică şi a ştiut să marcheze atunci când a fost nevoie.

“Eu zic că este un scor mincinos, având în vedere ocaziile pe care le-am avut. Am prins un portar advers într-o zi  foarte bună. Eu zic că un rezultat de egalitate era echitabil, dar în fotbal nu e suficient să ai doar ocazii, trebuie să şi marchezi. Am făcut un meci foarte bun, însă nu am reuşit să scoatem niciun punct. Îmi pare rău pentru spectatorii care au venit la stadion şi le mulţumesc că ne-au susţnut din primul până în ultimul minut”, a declarat Lucian Stoica, unul dintre antrenorii echipei CSM Lugoj II.

Rezultatele complete ale etapei au fost: Progresul Ciacova- Progresul Gătaia 1-6, Voinţa Maşloc- Murani 8-1, Avântul Periam- Marcel Băban Jimbolia 8-1, Cocoşul Orţişoara- Ghiroda 3-1, Pobeda Dudeştii Vechi- Arsenal Flacăra Făget 1-0, Dumbrăviţa- Unirea Banloc 4-2, Săceani- Peciu Nou 3-1, Voinţa Biled- Unirea Sânnicolau Mare 1-1, CSM Lugoj II- Timişul Şag 0-1.

După nouă etape disputate, CSM Lugoj II se situează pe locul al optulea în clasament, cu cinci victorii, trei eşecuri şi un rezultat de egalitate, acumulând 16 puncte.

Etapa viitoare, echipa a doua de fotbal a Lugojului va juca în deplasare la Flacăra Făget. Meciul va avea loc sâmbătă, 8 octombrie, de la ora 15.

“ Mergem etapa viitoare la Făget să scoatem cele trei puncte pierdute acasă”, a declarat Lucian Stoica, în legătură cu obiectivul lugojenilor în meciul de la Făget.

CSM Lugoj II: Micşa, Peptănuş, Loga, Făgeţan, Claudiu Ardelean, Vânătu, Secoşan, Olariu, Dobra, Marta, Stoica. Au mai intrat Predescu şi Robert Ardelean. Antrenori: Dan Bidiviu şi Lucian Stoica

Clic pentru a adăuga un comentariu

Lasă un răspuns

Vasile Stoica şi Mărioara Stănescu, medalii de aur pentru Lugoj, la Cupa Danubius de la Galaţi