Cetateanul

Echipa de fotbal CSM Lugoj a învins Filiaşiul la scor de neprezentare

Cetateanul Lugoj

PMP

Fotbaliştii lugojeni de la CSM continuă seria rezultatelor pozitive în Liga a III. După două deplasări dificile, la Cugir şi la Motru de unde s-au întors cu maximul de puncte, în etapa a XXIII-a elevii lui Cosmin Petruescu au făcut o demonstraţie de fotbal în faţa propriilor suporteri, învingând Filiaşiul cu scorul de 3-0.

Începutul de meci a aparţinut lugojenilor, CSM-ul fiind echipa care a deschis mai mult jocul pe flancuri şi s-a apropiat de poarta adversă. Contrar cursului jocului, Fliliaşul a avut o ocazie mare de a marca în minutul 20, prin Popescu, jucătorul cu numărul 20 trimiţând mingea în bară. Deschidera scorului a venit în minutul 35, când Dobricean a avut o sclipire de moment şi a şutat dintr-un unghi aproape imposibil. Nici nu au apucat să se dezmeticească jucătorii echipei oaspete, că Precupanu a făcut 2-0 pentru CSM, scor cu care s-a intrat la pauză.

În a doua parte a meciului, tot CSM-ul a fost echipa care s-a aflat la frâiele jocului, timişenii mărindu-şi avantajul în minutul 57, pentru o victorie şi mai concludentă. Reuşita a aparţinut lui Eduard Olariu, aflat la primul gol în Liga a III-a. Jucătorul, născut în anul 1998, este un produs al Clubului Sportiv Şcolar Lugoj, mai precis a catedrei profesorului Nicolae Cimponeriu.

“Am păstrat aceeaşi atitudine pe care am avut-o şi etapele anterioare, atât la Cugir cât şi la Motru. Am tratat meciul cu maximă seriozitate, ne-am creat foarte multe situaţii de gol, în special în prima repriză. Am reuşit o victorie la trei goluri diferenţă. Chiar îmi era dor de o victorie foarte clară. Mă bucur că a venit în faţa propriilor suporteri, după un joc de posesie foarte bun practicat de echipa noastră. În ciuda locului 14 pe care se află echipa adversă în clasament, în meciurile din retur, cu o singură excepţie, toate rezultatele lor au fost foarte strânse şi în niciun meci nu au primit mai mult de un gol. Şi să nu uităm că au jucat atât cu Poli Timişoara, liderul campionatului, cât şi cu Metalurgistul Cugir, ocupanta locului secund.  Este o echipă care s-a apărat foarte bine, însă mă bucur că astăzi am avut inspiraţie la finalizare. Am demonstrat că atunci când suntem concentraţi şi preocupaţi de joc vin şi rezultatele pozitive”, a declarat Cosmin Petruescu, antrenorul CSM-ului la final.

Următoarea etapă CSM-ul va sta, apoi va întâlni, tot pe teren propriu, vineri 29 aprilie, formaţia Pandurii II Tîrgu Jiu.

CSM Lugoj: Rusu, Rotea, Loga, Miculescu, Roşie, Precupanu, Poiana, Vladia, Dobricean, Olariu, Pleşcan. Rezerve- Iordache, Mardare, Marta, Ardelean, Mînecan, Pîntea, Tudose, Bodochi. Antrenori- Cosmin Petruescu, Claudiu Jivulescu.

ACSO Filiaşi: Lascu, Orban, Lupu, Istudor, Fruntelată, Georgescu, Popescu, Moraru, Duriţă, Cimpoieru, Pîrvuică. Rezerve- Iovănescu, Stoichiroiu, Petcu, Tănase, Obeanu. Antrenor- Dragoş Bon

Clic pentru a adăuga un comentariu

Scrie un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

volei-2

Locul şase la finalul turului pentru voleibalistele de la CSM Lugoj după o victorie în Moldova

Alina Damian4 decembrie 2016
dsc_0151

Foto! Peste cincizeci de biciclişti au participat la ultima tură “Lugojul Pedalează” din acest an

dsc_0084

Foto! Voleibalistele junioare de la CSŞ Lugoj au început cu dreptul returul Campionatului Naţional

fotbal 6

Victorie la scor pentru echipa de fotbal CSM Lugoj II, care o plasează pe podium la finalul turului în Liga a IV-a Timiş

Alina Damian3 decembrie 2016
lugojul-pedaleaza

“Lugojul Pedalează” pentru ultima dată în acest an

15311419_1285927804782723_911816597_o

Foto! Trei puncte pe teren propriu contra Medicinei Târgu Mureş pentru voleibalistele de la CSM Lugoj

Alina Damian1 decembrie 2016
poza-box

Boxerii lugojeni au pierdut la puncte în Gala Internaţională de la Timişoara

Alina Damian29 noiembrie 2016
fotbal 5

CSM Lugoj II nu a ajuns la Periam, pentru meciul din ultima etapă a Ligii a IV-a Timiş, din cauză că s-a defectat microbuzul

Alina Damian28 noiembrie 2016
volei-12

Învinsă la Bacău în trei seturi, echipa de volei CSM Lugoj vrea să recupereze punctele pierdute pe teren propriu, în partida contra celor de la Medicina Târgu Mureş

horatiu

[VIDEO&FOTO] Horaţiu David a câştigat meciul principal din cadrul galei de kickbox de la Lugoj

Alina Damian25 noiembrie 2016
fotbal-2

Cu un arbitraj potrivnic, echipa de fotbal CSM Lugoj a pierdut ultimul meci din acest tur de campionat, în deplasare la Naţional Sebiş