Fotbaliştii de la CSM Lugoj au câştigat a doua deplasare consecutivă

Autoliv

După victoria spectaculoasă din etapa trecută, în faţa formaţiei Metalurgistul Cugir, echipă angrenată direct în lupta pentru promovare, echpa de fotbal CSM Lugoj a câştigat toate cele trei puncte şi în deplasarea de la Minerul Motru, meci ce a contat pentru etapa a XXII-a a Ligii a III-a.

Scorul a fost unul la limită, 2-1 în favoarea CSM-ului, deşi timişeni au avut mult mai multe ocazii de gol şi meciul a fost unul la discreţia lor, cu excepţia finalului, când gazdele nu au mai avut nimic de pierdut şi au luat cu asalt careul advers.

Contrar cursului jocului, gruparea din Motru a deschis scorul în minutul 20, prin reuşita lui Năuiu, cu o reluare la colţul lung de la 20 de metri, în urma unei lovituri de colt. Egalarea oaspeţilor a venit în minutul 36, dintr-o fază fixă, o lovitură liberă de la 25 de metri, executată ca la carte de Răzvan Dobricean.

Soarta partidei a fost decisă în minutul 68, când CSM Lugoj s-a desprins pe tabela de marcaj, tot în urma unei faze fixe, o lovitură de colţ. Căpitanul Eugen Miculescu a punctat pentru victoria logojenilor, care au mai urcat un loc în clasament, pe poziţia a 7-a.

“Am întâlnit o echipă care acuza probleme organizatorice. Ulterior s-a demonstrat că nu este deloc aşa. Poate a făcut parte din strategia lor de a ne scoate din ritm. Dar am tratat meciul cu maximă seriozitate şi am obţinut trei puncte meritate şi muncite. Am avut vreo 8-9 ocazii de gol, dar din păcate nu am reuşit să încriem mai repede, din cauza impreciziei la finalizare, care ne-a privat de o victorie mai clară”, a declarat Cosmin Petruescu, antrenorul echipei CSM Lugoj.

Etapa viitoare CSM Lugoj va juca pe teren propriu, în compania celor de la Filiaşi.

“O partidă foarte grea împotriva celor de la Filiaşi, deoarece avem mai puţin timp de odihnă. Echipa de la Filiaşi a jucat vineri, noi am jucat sâmbătă.  Venim şi după o deplasare foarte grea la Motru, dar sperăm să ne refacem în primul rând din punct de vedere fizic şi să aliniem cel mai bun 11”, a completat Petruescu.

Meciul dintre CSM Lugoj şi Filiaşi se va juca marţi, 19 aprilie, cu începere de la orele 17, pe Stadionul Municipal.

Clic pentru a adăuga un comentariu

Lasă un răspuns

Ultima întâlnire a suporterilor lugojeni cu echipa de volei, în acest campionat

Cetateanul25 aprilie 2017

CSM Lugoj, duel acasă cu CSM Bucureşti. Lugojenii, aşteptaţi să-şi încurajeze favoritele

Daniel Groza10 aprilie 2017

Călin Dobra repune printre priorităţi pista de canotaj de 2 milioane de euro, de la Surduc

Daniel Groza7 aprilie 2017

Limanul se pregăteşte de o nouă ediţie Bike Race. Sunt aşteptaţi peste 500 de concurenţi, din toată ţara

Daniel Groza6 aprilie 2017

Lugojenii, aşteptaţi din nou la un meci tare de volei. Vine campioana!

Daniel Groza4 aprilie 2017

Lugojenii sunt aşteptaţi să le susţină pe fetele de la CSM, în meciul cu Dinamo Bucureşti