Au trecut 10 ani de la moartea lui Victor Surdu, dar pentru Angela Similea timpul pare să fi stat în loc. Marea artistă continuă să poarte doliu și să își cinstească soțul printr-un ritual discret, dar plin de o emoție copleșitoare, departe de ochii publicului larg.
O iubire care sfidează timpul

V-ați gândit vreodată cum arată o dragoste care chiar rezistă dincolo de moarte? Povestea Angelei Similea oferă exact acest tablou emoționant. Artista își găsește și acum alinarea la mormântul bărbatului pe care l-a iubit necondiționat. Nu merge acolo doar la ocazii speciale, ci o face constant, într-o discreție totală. Iar apropiații știu foarte bine acest lucru.
Împreună cu familia și câțiva prieteni intimi, cântăreața face vizite regulate pentru a fi cât mai aproape de el. Cei care o însoțesc o ajută să mențină locul impecabil. Printre gesturile frecvente se numără curățarea mormântului, aprinderea lumânărilor, dar și înlocuirea florilor ofilite cu unele proaspete. E un ritual tăcut, plin de o emoție greu de descris în cuvinte.
Gestul care a emoționat pe toată lumea

Locul unde Victor Surdu își doarme somnul de veci nu este ales la întâmplare, ci se află la Mănăstirea Samurcășești. Este o locație pe care vedeta o consideră extrem de încărcată de semnificație spirituală. Aici găsește liniștea de care are atâta nevoie. Într-un reportaj recent, cum scrie Bravonet, au fost dezvăluite detalii tulburătoare despre ultimele vizite ale artistei la mănăstire. Se pare că Angela Similea a fost văzută chiar de curând făcând un gest plin de emoție pură.
Dincolo de florile proaspete aduse cu grijă, diva a așezat pe cruce un șnur alb-roșu, specific începutului primăverii. Detaliul a impresionat profund.
„A pus flori ultima dată, și un șnur pe cruce. Foarte frumos gest”, a spus o persoană aflată la mânăstire pentru VIVA.
Cifrele vorbesc de la sine.
Un deceniu întreg a trecut de la tragedie, dar legătura a rămas la fel de puternică. Să fim serioși, într-o lume în care relațiile se consumă pe repede înainte, o astfel de fidelitate te face să te oprești puțin și să reflectezi.
Unde va fi înmormântată Angela Similea
Numai că aceste vizite dese la Mănăstirea Samurcășești (un lăcaș de cult superb, de altfel) ascund și o altă decizie majoră luată de artistă. După atâția ani în care și-a plâns soțul, cântăreața a fost deschisă și a povestit despre dorința ei de suflet. A recunoscut unde își va face somnul de veci.
Cunoscuții Angelei Similea au mărturisit că artista vrea să fie înmormântată lângă soțul ei, tot la Mănăstirea Samurcășești. Dar lucrurile nu se opresc doar la stadiul de discuții printre prieteni. Decizia este una asumată și cunoscută chiar și de personalul mănăstirii.
„Doamna Angela Similea vine periodic la mănăstire. Aprinde lumânări la mormântul soțului. Tot aici își dorește să fie înmormântată și domnia sa”, a spus o măicuță care are grijă de mormânt.
Pe bune, e greu să nu te emoționeze o asemenea hotărâre. Dincolo de luminile reflectoarelor și de statutul de legendă a muzicii românești, Angela Similea rămâne un om care iubește dincolo de barierele timpului, găsindu-și alinarea printre lumânările aprinse și florile proaspete așezate cu grijă pe piatra funerară de la Mănăstirea Samurcășești.




