Gimnaștii lugojeni s-au întors medaliați de la Campionatele Naționale Individuale

Cetateanul Lugoj

La Bistrița s-a desfășurat în perioada 11-14 noiembrie Campionatul Național Individual de gimanstică. Clubul Sportiv Școlar Lugoj, secția de gimnastică a participat cu 9 sportivi antrenați de profesorii Adrian Meleancă și Aurel Muntean. Gimnaștii lugojeni au concurat pentru cele mai bune locuri cu sportivii de la cluburile din Timișoara, Bistrița, Reșița, București, Sf. Gheorghe, Arad, Brașov, Sibiu, Cluj și Buzău, reușind să obțină 19 medalii.

La juniori III, nivelul II, Marcu Norbert a obținut pentru a doua oară consecutiv titlul de campion național și 3 medalii de aur la individual compus, sol și bară și alte 4 medalii de argint la cal, inele, sărituri și paralele. Marcu Alexandru a obținut medalia de bronz la bară. La juniori II, nivel IV, Szabo Rafael a obținut 2 medalii de aur la inele și bară și o medalie de argint la individual compus.

La juniori I, nivel V, Bănicioiu Alexandru a obținut titlul de campion național și o medalie de aur la individual compus, 3 de argint la sol, inele și sărituri și 2 de bronz la cal și paralele. Todor Răzvan a obținut aur la inele, iar Pecie Lorenzo bronz la sărituri.

“A fost un concurs deosebit de greu și de dificil, cu o concurență puternică, unde am participat cu sportivi de la vârsta de 10 ani până la vârsta de 18 ani. Felicit toți sportivii pentru munca depusă și pentru pasiunea lor pentru gimnastică. Încă o dată am dovedit că suntem cei mai buni la nivel de juniori din țară. Marcu Norbert a dovedit că este un gimnast de perspectivă, reușind să obțină al doilea an consecutiv cea mai importantă medalie, cea de individual compus și un total de 7 medalii posibile, Bănicioiu Alexandru a arătat că este cel mai bun sportiv al Lotului Național, reușind să obțină în primul său an de categorie titlul de campion național individual. Szabo Rafael, sportiv de mare perspectivă, a devenit dublu campion național pe aparate, iar cu un pic mai multă concentrare și atenție ar fi reușit să câștige mai multe medalii.” a declarat prof. Adrian Meleancă, antrenorul secției de gimnastică din cadrul CSȘ Lugoj.

Clic pentru a adăuga un comentariu

Lasă un răspuns

Luptătorii de la CSM Lugoj vor să dea lovitura la Campionatul Naţional Individual şi să se califice la Europene

Alina Damian18 ianuarie 2017

“Trebuie să se găsească mereu un cap sec”! Fostul director al CSM, surprins de decizia defiinţării echipelor de lupte, campioane naţionale

Daniel Groza18 ianuarie 2017

Echipele campioane nationale ale Lugojului vor fi desfiinţate. Primaria nu le mai susţine

Alina Damian17 ianuarie 2017

Lugojul va avea un reprezentant în FRF. Marius Maier va face parte din comisia care are ca scop dezvoltarea fotbalului românesc

Foto! Peste 1000 de lei s-au adunat pentru a-l ajuta pe Ioji, în urma turneului de fotbal în sală

Alina Damian16 ianuarie 2017

Ivan Guidea face senzaţie în Germania. Luptătorul de la CSM a învins un rus în finala din Bundesliga

Foto! CSM Lugoj a câştigat Cupa Rieker la volei

Alina Damian14 ianuarie 2017

Turnee de fotbal în scop caritabil la Lugoj şi în împrejurimi

Alina Damian13 ianuarie 2017

Două lugojence vor lupta pentru titlu la Campionatul Naţional de Pescuit la Copcă