Autoliv Lugoj

Înfrângere dramatică pentru CSM Lugoj în deplasare la Pandurii II Târgu Jiu

Business Strategist

Echipa de fotbal CSM Lugoj a disputat vineri, 30 octombrie cea de-a X-a etapă a Campionatului, în deplasare la Pandurii II Târgu Jiu. Pauza din etapa a IX-a nu a fost de bun augur, astfel că după șase victorii consecutive, lugojenii au suferit o înfrângere dramatică și totodată nemeritată.

CSM a început meciul practicând același fotbal frumos și de calitate, deschizând scorul rapid încă din minutul 3 prin golgeterul Sergiu Precupanu după o pasă verticală a lui Dobricean. Până la pauză ambele echipe s-au anihilat reciproc, astfel că lugojenii au intrat la cabine conducând cu scorul de 1-0.

Repriza secundă a început ezitant pentru echipa lugojeană, dar aceștia și-au revenit rapid echilibrând jocul. Deși și-au creat numeroase ocazii de a-și majora avantajul, CSM Lugoj s-a văzut egalată în minutul 68 în urma unui corner. Formația gazdă a beneficiat de aportul a 7 jucători de la prim-divizionara Pandurii Târgu-Jiu, fapt ce a contat la capitolul experiență. Cu toate acestea, lugojenii au forțat înscrierea golului victorie și au atacat în numeroase rânduri poarta adversă. La ultima fază a meciului, lugojenii au fost surprinși pe contraatac, iar Pârvulescu a marcat golul victoriei pentru Pandurii II Târgu Jiu, stabilind scorul final de 2-1.

“Un joc în care echipa adversă ne-a surprins prin alcătuirea formației, spre deosebire de celelalte partide jucate împotriva echipelor din fruntea clasamentului și aici mă refer la meciurile cu ASU Politehnica, cu Cugirul, cu Becicherecu Mic, iar cu noi au abordat meciul cu o echipă cu mult întărită cu jucători de la prima echipă. Jucători cu o tehnică individuală indiscutabilă, jucători ca joacă în Cupele Europene și care au făcut diferența pe alocuri în anumite momente ale jocului. Nu este o scuză, dar ne-am fi dorit și noi să avem aceleași șanse ca și celelante echipe cu care suntem în luptă directă pentru primele locuri. Sunt dezamăgit pentru că nu am înțeles politica celor de la Târgu Jiu. Aș vrea să-i felicit pe băieți pentru jocul practicat și atitudinea pe care au avut-o în ciuda rezultatului înregistrat pe tabelă. După numărul și claritatea ocaziilor de gol am fost echipa care putem spune că a pierdut punct sau puncte. ”, a declarat prof. Cosmin Petruescu, antrenorul echipei de fotbal CSM Lugoj.

În următoarea etapă a Campionatului, CSM Lugoj va primi vizita celor de la Hunedoara. Meciul se va disputa vineri, 6 noiembrie de la ora 14 pe Stadionul Municipal din Lugoj.