Autoliv Lugoj

Judokanii lugojeni, trei medalii de aur şi un argint la final de sezon competiţional

Business Strategist

Ultima etapă a Campionatului Naţional U12 – U13 la judo a avut loc în perioada 10-12 iulie la Arad, de unde sportivii lugojeni s-au întors acasă cu nu mai puţin de 4 medalii, dintre care trei de aur şi una de argint.

Podiumul multiplu reuşit de judokanii lugojeni nu este întâmplător, sportivii antrenaţi la CSȘ pregătindu-se şi evoluând timp de un sezon pentru a reuşi performanţa supremă.

Aurul a obținut de sportivii Ana-Maria Popovici la 29 de kilograme, Ioan Dziţac la 30 de kilograme şi Flavius Lungu la 34 de kilograme, medalia de bronz fiind cucerită de Denisa Artan, la categoria 40 de kilograme.

Locuri bune au obţinut şi Antonia Raţă, locul 7 la 44 de kilograme, Melisa Artan, locul 5 la 36 de kilograme, Mario Neculcea, locul 7 la 42 de kilograme şi Denis Horgea, locul 5 la 55 de kilograme. Mihai Lovici Pascu a fost nevoit să abandoneze după primul meci, fiind lovit la picior.

„A fost o competiţie tare, fiind vorba de toate cluburile din ţară, dar cu rezultate foarte bune pentru noi, trei campioni şi o vicecampioană. A fost ultima finală, acum e vacanţă, urmează odihna pentru ei”, a declarat pentru Cetăţeanul Andreea Olteanu, preparatorul sportivilor.

Elevii profesorilor de judo ai Lugojului intră în pauza de vară, urmând să revină la sală pentru pregătire spre final de august, pe data de 24. Prima competiţie la care vor participa în următorul sezon de întreceri este programată pentru 29-30 august.