Lugojul are un campion balcanic la judo şi un medaliat cu argint

Cetateanul Lugoj

Sportivii secţiei de judo a Clubului Sportiv Şcolar Lugoj au cucerit Balcaniada. Competiţia rezervată sportivilor U 15 s-a desfăşurat la finalul săptămânii în Macedonia, la Scopje, iar judokanii din Lugoj au cucerit aurul şi argintul în cadrul categoriei 34 kg.

Medalia cea mai strălucitoare a fost obţinută de Ioan Dziţac. Acesta a învins sportivi din Serbia, Turcia şi Bulgaria în drumul spre finală, unde l-a întâlnit pe colegul său de la Lugoj. Parcursul până la finală al lui Flavius Lungu, medaliatul cu argint al Lugojului la această întrecere a fost asemănător, el trecând tot de sportivi din Serbia, Bulgaria şi Turcia, astfel că finala a aparţinut celor doi lugojeni şi câştigată de Ioan Dziţac. În cadrul categoriei 34 kg au fost prezenţi 18 sportivi.

Rezultatele de excepţie înregistrate de cei doi sportivi la Balcaniadă, pregătiți de Andreea Galicza și Cristina Toth, sunt efectul muncii asidue de la antrenamente şi al turneelor de verificare efectuate în Serbia, unde lugojenii au mai întâlnit sportivii cu care au luptat la Balcaniadă.

“Ne-am aşteptat la aceste succese, deoarece noi am fost la multe turnee în Serbia şi ne-am întâlnit cu sportivii cu care am luptat în Macedonia, cu excepţia celor din Turcia”, a declarat prof. Andreea Galicza de la CSŞ Lugoj.

Aceasta a mai adăugat că ambii sportivi au calităţile necesare unor campioni.

“Amândoi sunt nişte copii muncitori, conştincioşi, ambiţioşi. Lucrează foarte bine, vin zilnic la antrenamente chiar şi suplimentar când le permite programul de la şcoală”, a spus Andreea Olteanu.

Pe plan naţional cei doi sportivi s-au impus fără probleme. În 2016, la finala naţională U 15 au obţinut de asemenea locul I şi II în cadrul categoriei 34 kg, în aceeaşi ordine ca la Balcaniadă. Anul trecut au făcut categorii diferite şi au ieşit ambii campioni naţionali.

Clic pentru a adăuga un comentariu

Lasă un răspuns

Foto! CSM Lugoj a câştigat Cupa Rieker la volei

Alina Damian14 ianuarie 2017

Turnee de fotbal în scop caritabil la Lugoj şi în împrejurimi

Alina Damian13 ianuarie 2017

Două lugojence vor lupta pentru titlu la Campionatul Naţional de Pescuit la Copcă

Alina Damian12 ianuarie 2017

Motocicletă de ultimă generaţie pentru Mihai Stoichescu la început de an

Echipa de fotbal CSM Lugoj se reuneşte. Vezi programul meciurilor de pregătire

Alina Damian11 ianuarie 2017

“ RIEKER CUP 2017 “ – turneu internaţional de volei la Lugoj

Daniel Groza11 ianuarie 2017

VIDEO – Lacul Surduc e bocnă! Stoichescu a făcut drifturi cu o maşină de peste 2,5 tone

Daniel Groza9 ianuarie 2017

Simion Moatăr, noul director al CSŞ Lugoj: “Vrem să rămânem în elita cluburilor sportive şcolare din România”

Alina Damian6 ianuarie 2017

Echipa de volei nu a făcut niciun transfer în pauza competiţională. “Încercăm să ne menţinem în zona mediană a clasamentului”

Alina Damian4 ianuarie 2017

Clubul Sportiv Municipal Lugoj a intrat în noul an cu datorii de 250 de mii de lei către sportivi, furnizori şi bugetul de stat

Circuitul de motocros din Dealul Hezerişului a fost reamenajat pentru viitorul sezon competiţional

Alina Damian22 decembrie 2016

Asociaţia Judeţeană de Lupte şi-a premiat campionii. Sportivii şi antrenorii lugojeni au fost în prim- plan