LVMH îl contracarează pe Tiffany, încercând să renunțe la achiziția de 16 miliarde de dolari

0

LVMH l-a contracarat luni pe Tiffany & Co, susținând că gestionarea deficitară a iconarului bijutier american din pandemie permite gigantului francez de bunuri de lux să se îndepărteze de achiziția propusă de 16 miliarde de dolari (12,46 miliarde de lire sterline) a companiei.

Măsura vine după ce Tiffany a dat în judecată LVMH la începutul acestei luni, obiectând asupra deciziei companiei din Paris de a nu încheia acordul semnat în noiembrie din cauza unei cereri a guvernului francez și a impactului focarului de coronavirus.

În cererile reconvenționale depuse luni la Delaware Chancery Court, LVMH a afirmat că acordul cu Tiffany nu are nicio rezoluție pentru pandemie în definiția așa-numitului efect advers material.

Drept urmare, Tiffany și-a asumat riscul unui focar de virus, a adăugat LVMH.

Compania franceză a mai spus că Tiffany și-a încălcat acordul de a opera ca de obicei plătind cel mai mare dividend posibil.

LVMH a declarat că nu poate încheia acordul cu Tiffany, deoarece a primit o scrisoare din partea guvernului francez prin care solicita conglomeratului să amâne tranzacția până anul viitor, dincolo de termenul contractual din 24 noiembrie cu care au fost de acord companiile.

Tiffany nu a răspuns imediat la o cerere de comentarii.

A contestat afirmația LVMH conform căreia intervenția guvernului francez îl împiedică să încheie acordul și că a avut loc un efect negativ semnificativ.

De asemenea, și-a apărat capacitatea de a plăti dividende în cadrul contractului său cu LVMH.

LVMH a mai spus că Tiffany va câștiga „mult mai mult” dacă tranzacția se desfășoară decât ca o companie independentă.

Primii cinci directori ai Tiffany sunt pe cale să primească o compensație totală de cel puțin 100 de milioane de dolari în cazul în care tranzacția avansează, conform cererilor reconvenționale.

Un judecător din SUA a organizat săptămâna trecută un proces de patru zile asupra cazului începând cu 5 ianuarie.

Judecătorul a spus în timpul unei ședințe că speră ca Tiffany și LVMH să poată avea „discuții productive pentru a evita necesitatea unui litigiu”, referindu-se la o soluționare potențială.

Scrisoarea despre care LVMH spune că împiedică încheierea acordului a fost semnată de ministrul de externe al Franței, care a declarat că biroul său a primit o anchetă de la LVMH și că este firesc să răspundă cu sfaturi.

LVMH, în cererea reconvențională, a declarat că scrisoarea este o directivă obligatorie de a participa la eforturile Franței de a-și apăra interesele naționale într-un litigiu comercial cu Statele Unite.

Citeste continuarea LVMH îl contracarează pe Tiffany, încercând să renunțe la achiziția de 16 miliarde de dolari

Citește și