Autoliv Lugoj

Mihaela Lulea, la un pas de a obţine medalia de bronz la Jocurile Paralimpice de la Rio de Janeiro

Business Strategist

Mihaela Lulea, sportiva calificată la Jocurile Paralimpice din Brazilia, a obţinut locul al patrulea în finala de paracanoe, categoria  KL 3, desfăşurată joi, 15 septembrie. Mihaela a ratat de puţin medalia de bronz, trecând linia de sosire cu un timp de 52.273. Aurul a fost câştigat de britanica Anne Dickins, cu 51.348, care a reprezentat recordul paralimpic. Medalia de argint a fost adjudecată de australianca Amanda Reynolds, care a reuşit timpul de 51.378, iar pe treapta a treia a podiumului a urcat Cindy Moreau din Franţa, cu timpul de 52.103.

Sportiva a mărturist că deşi spera la o medalie, nu are niciun regret, întrucât a dat tot ce a putut în finală.

“Concursul în sine a fost extraordinar, am avut o evoluţie bună. În serii am mers puţin mai prost, dar semifinala şi finala au fost ruşite. Am avut o finală foarte grea, iar ca timp, pot să zic că nu aveam şanse să merg mai bine. Participarea mea la Jocurile Paralimpice de la Rio de Janeiro este un vis împlinit. Am sperat la o medalie, dar atata timp cât am dat tot ce am putut nu regret nimic şi nu am ce să-mi reproşez”, a declarat pentru Cetăţeanul Mihaela Lulea.

În vârstă de 35 de ani, Mihaela Lulea a rămas fără un picior la 12 ani, după ce a muşcat-o un lup la grădina zoologică, pe când avea  12 ani. S-a refugiat în sport, care i-a adus multe satisfacţii, care au culminat cu această participare la Jocurile Paralimpice, unde a ratat medalia de bronz la mustaţă.

Sportiva care a participat în premieră la Jocurile Paralimpice are dublă legitimare. Aceasta aparţine de CSHF Maraton ’93 Lugoj din anul 2000, iar la CS Nautic Banat Timişoara este legitimată din 2012.

Cetateanul17 martie 2017

Voleibalistele au şanse mari să câştige ultimul meci înainte de play-off. Lugojenii, aşteptaţi să încurajeze echipa!

Daniel Groza9 martie 2017

Directorul şcolii sportive din Lugoj, lovit cu pumnul de către un coleg! Profesorul acuzat nu recunoaşte incidentul

Daniel Groza2 martie 2017

Un nou turneu de fotbal cu scop caritabil a reunit la Lugoj patru echipe, printre care şi Liga Studenţilor Facultăţii de Mecanică din Timişoara

Alina Damian27 februarie 2017

Voleibalistele lugojene au obţinut un punct în Moldova. Penicilina Iaşi- CSM Lugoj 3-2

După victoria importantă de pe teren propriu contra celor de la SCM Piteşti, voleibalistele de la CSM Lugoj caută un nou succes în Moldova

Alina Damian22 februarie 2017

Echipa de tenis de masă a Şcolii Eftimie Murgu va reprezenta judeţul Timiş la Olimpiada Gimnaziilor

Denis Berciu, medaliat cu argint la Campionatul Naţional. Sportivul a fost selectat pentru Europene