Autoliv Lugoj

Patru la rând! CSM Lugoj, victorie uriaşă acasă împotriva Craiovei

Business Strategist

CSM Lugoj, echipa de volei a oraşului a reuşit sâmbătă seara, pe terenul propriu al Sălii Sporturilor „Ioan Kunst Ghermănescu” victoria cu numărul patru din patru meciuri disputate consecutiv. După ce a trecut cu bine de echipe precum Penicilina Iaşi, U Cluj şi Unic Piatra Neamţ, de această dată a fost rândul echipei SCM U Craiova să fie învinsă de o echipă CSM Lugoj cu un joc surprinzător, antrenant şi, cel mai important, superior adversarelor.

Deşi au avut momentele lor de nesiguranţă, mai ales în setul al doilea, când fetele din Bănie au încheiat victorioase partea de joc, scor 25 la 21 pentru oaspete, lugojencele au dat dovadă de constanţă în restul seturilor. În cazul celorlalte trei seturi jucate, CSM Lugoj s-a impus, pe alocuri cu dificultate, cu scorurile de 25 la 19 în primul set, 25 la 16 în setul trei şi respectiv 25 la 11 în ultimul set.

Acumulând trei puncte, CSM Lugoj se distanţează considerabil de ocupantele locurilor opt şi nouă, Penicilina Iaşi, învinsă de Medicina Târgu Mureş şi respectiv Unic Piatra Neamţ, echipă ce a pierdut partida cu U Cluj. Ambele echipe rămân la 20 de puncte acumulate, în timp ce Lugojul reuşeşte să acumuleze 27 de puncte după etapa de astăzi.

În următoarea partidă, CSM Lugoj face deplasarea la Târgu Mureş sâmbătă, 12 martie, acolo unde dă piept cu ocupanta locului 6, Medicina. Pentru ultima etapă a sezonului regulat, lugojencele pregătite de sârbul Luka şi staff-ul CSM-ului întâlnesc acasă formaţia CSM Bucureşti, în meciul programat pentru data de 19 martie.