Patru medalii pentru judokanii de la CSŞ Lugoj la Campionatul Naţional Ne-Waza

Cetateanul Lugoj

Sportivii secţiei de judo de la Clubul sportiv Şcolar Lugoj au avut o comportare bună la un altfel de campionat naţional, Ne- Waza, unde lupta se dă doar la sol. Competiţia a avut loc sâmbătă, 1 octombrie la Drobeta Turnu Severin şi a reunit aproximativ 390 de participanţi de la toate cluburile din ţară.

Profesoarele Andreea Galicza şi Cristina Toth au deplasat la această întrecere 12 sportivi lugojeni, patru dintre ei reuşind să urce pe podium, obţinând două medalii de aur, una de argint şi una de bronz, iar trei judokani s-au clasat pe locul cinci.

La U 12, Selena Moisescu (32 kg) a câştigat medalia de aur, iar Sandra Nistor s-a clasat a pe locul cinci în cadrul aceleiaşi categorii de greutate. Ioan Dziţac (38 kg) a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la U 14, iar locul cinci a fost ocupat de Flavius Lungu şi de Ana Maria Popovici (36 kg). La U 16, Ramona Micula (57 kg) şi-a adjudecat medalia de argint, iar Alin Popovici (42 kg) a obţinut bronzul.

“A fost mai greu la Ne- Waza, deoarece sunt mai puţine categorii decât la un campionat naţional în care se luptă şi în picioare. E altceva să lupţi doar la sol, însă noi am pregătit bine şi această competiţie. În ceea ce priveşte evoluţia sportivilor, cred că se putea şi mai bine. Cei care au ocupat locul cinci puteau să fie pe podium. Meciurilor au fost strânse şi s-au încheiat la decizia arbitrilor, în funcţie de cine au considerat a avut mai multe atacuri”, a declarat prof. Andreea Galicza de la Clubul Sportiv Şcolar Lugoj.

Următoarea competiţie la care judokanii lugojeni vor participa este finala Campionatului Naţional Ne-Waza la U 11,  U 13 şi U 15, care va avea loc peste două sătămâni, tot la Drobeta Turnu Severin.

Clic pentru a adăuga un comentariu

Lasă un răspuns

Foto! CSM Lugoj a câştigat Cupa Rieker la volei

Alina Damian14 ianuarie 2017

Turnee de fotbal în scop caritabil la Lugoj şi în împrejurimi

Alina Damian13 ianuarie 2017

Două lugojence vor lupta pentru titlu la Campionatul Naţional de Pescuit la Copcă

Alina Damian12 ianuarie 2017

Motocicletă de ultimă generaţie pentru Mihai Stoichescu la început de an

Echipa de fotbal CSM Lugoj se reuneşte. Vezi programul meciurilor de pregătire

Alina Damian11 ianuarie 2017

“ RIEKER CUP 2017 “ – turneu internaţional de volei la Lugoj

Daniel Groza11 ianuarie 2017

VIDEO – Lacul Surduc e bocnă! Stoichescu a făcut drifturi cu o maşină de peste 2,5 tone

Daniel Groza9 ianuarie 2017

Simion Moatăr, noul director al CSŞ Lugoj: “Vrem să rămânem în elita cluburilor sportive şcolare din România”

Alina Damian6 ianuarie 2017

Echipa de volei nu a făcut niciun transfer în pauza competiţională. “Încercăm să ne menţinem în zona mediană a clasamentului”

Alina Damian4 ianuarie 2017

Clubul Sportiv Municipal Lugoj a intrat în noul an cu datorii de 250 de mii de lei către sportivi, furnizori şi bugetul de stat

Circuitul de motocros din Dealul Hezerişului a fost reamenajat pentru viitorul sezon competiţional

Alina Damian22 decembrie 2016

Asociaţia Judeţeană de Lupte şi-a premiat campionii. Sportivii şi antrenorii lugojeni au fost în prim- plan