Actualitate

Primul eşec în deplasare pentru fotbaliştii de la CSM Lugoj II. Vezi rezultatele complete ale etapei

Cetateanul Lugoj

Echipa satelit de fotbal a Lugojului, CSM Lugoj II, a înregistrat primul eşec în Campionatul Ligii a IV-a Timiş, în deplasare la Progresul Gătaia. Meciul a contat pentru etapa a IV-a şi s-a desfăşurat miercuri, 31 august. Înainte de această rundă CSM Lugoj II a contabilizat două victorii şi un rezultat de egalitate.

Gazdele s-au impus la limită, cu scorul de 1-0, singurul gol al meciului venind imediat după pauză, în minutul 47, până atunci CSM Lugoj II conducând autoritar ostilităţile pe teren.

“Am avut 15 ocazii şi trei bare şi nu am reuşit să dăm gol. Nouă ocazii şi o bară până la pauză şi în a doua repriză, în minutul 90 am avut penalty clar pe care arbitrul nu l-a acordat, iar după două minute un jucătorul de-al nostru a trimis mingea în bară de la 20 de metri. Nu a vrut efectiv să intre mingea în poartă”, a declarat Dan Bidiviu, antrenorul echipei CSM Lugoj II.

Prima echipă a Lugojului se află în febra pregătirilor pentru startul sezonului în Liga a III-a şi nu a putut împrumuta jucători formaţiei a doua a oraşului, astfel că antrenorii Lucian Stoica şi Dan Bidiviu au trebuit să se descurce cu ceea ce au avut la dipoziţie.

“Nu am avut niciun jucător de la prima echipă. Au fost 15 jucători pe foaia de joc, 11 titulari şi patru rezerve. Vineri CSM Lugoj are un meci foarte greu în Liga a III-a şi antrenorul Cosmin Petruescu nu-şi permitea să ne dea fotbalişti. E o chestie normală, plus că are câţiva accidentaţi”, a mai spus Dan Bidiviu.

Etapa viitoare, CSM Lugoj II va juca pe teren propriu în compania formaţiei din Ghiroda. Meciul va avea loc duminică, 4 septembrie, de la ora 11 pe Stadionul Municipal.

“Ghiroda este o echipă foarte bună, care în campionatul trecut a încheiat pe locul trei. Cred că este cea mai omogenă formaţie din serie la ora actuală, alături de cea din Dumbrăviţa”, a adăugat Bidiviu.

Rezltatele complete ale rundei în Liga a IV-a Timiş au fost: Progresul Ceacova- Săceani 2-1, Voinţa Maşloc- Voinţa Biled 3-0, Progresul Gătaia- CSM Lugoj II 1-0, Marcel Băban Jimbolia- Dumbrăviţa 0-5, Ghiroda- Pobeda Dudeştii Vechi 1-2, Peciu Nou- Unirea Banloc 1-3, Murani- Timişul Şag 2-1, Cocoşul Orţişoara- Avântul Periam 1-2, Unirea Sânicolau Mare- Arsenal Flacăra Făget 2-0.

Clic pentru a adăuga un comentariu

Lasă un răspuns

Mai multe în Actualitate

Primăria Lugoj pregătește inventarul clădirilor pentru care trebuie să crească impozitele până la cinci ori

Daniel Dancea18 ianuarie 2017

UPDATE! Mascaţii au găsit bunurile furate de lugojeanul de 17 ani internat la centrul de la Buziaş

Gabriel Iosa18 ianuarie 2017

Mascaţii au descins la Lugoj în această dimineaţă! Ce caută lucrătorii Serviciului de Acţiuni Speciale

Trei zile grele pentru șoferii care circulă pe ruta Lugoj – Deva

Daniel Dancea17 ianuarie 2017

Formula 1 pe autostrada Lugoj-Timişoara! Viteză record înregistrată de aparatul radar

Gabriel Iosa17 ianuarie 2017

“Split”, filmul săptămânii la Cinema Bela Lugosi

Ivan Guidea face senzaţie în Germania. Luptătorul de la CSM a învins un rus în finala din Bundesliga