Autoliv Lugoj

Sportivii clubului Maraton ’93 Lugoj, medaliaţi la Cupa DSA de la Cluj

Business Strategist

Asociaţia Club Sportiv DSA Cluj- Napoca a organizat în perioada 11-14 august prima ediţie a Cupei DSA, rezervată persoanelor cu dizabilităţi. Competiţia s-a desfăşurat la probele de tenis de masă, darts şi şah şi a reunit reprezentanţi de la 11 cluburi din ţară.

În cadrul acestei întreceri sportive, clubul Maraton ’93 Lugoj a fost reprezentat de trei sportivi, toţi participând în probele de tenis de masă, la individual şi pe echipe, unde au şi obţinut rezultate notabile. Victor Doană (clasa 6- 7) a câştigat medalia de aur pe echipe şi locul al treilea la individual. Dorina Vărgatu (căruciore 4-5) s-a clasat pe primul loc la individual, iar Maria Stănescu (clasa 8) a obţinut locul al treilea la individual şi medalia de bronz pe echipe.

“În prima zi, competiţia a cuprins şi două openuri, unul de top 12, cu cei mai buni sportivi deplasabili şi un alt open la celelalte categorii, care s-a desfăşurat pe deplasabili şi pe cărucioare împreună. Victor Doană a fost în categoria celor puternici şi a înregistrat patru victorii. La celelalte categorii, am reuşit şi eu şi Maria Stănescu să trecem de grupe, dar am fost eliminate ulterior”, a declarat Dorina Vărgatu, preşedinta clubului Maraton’93 Lugoj.

În următoarele zile s-a desfăşurat concursul la individual şi pe echipe unde sportivii lugojeni au obţinut rezultatele menţionate mai sus.

Maraton ’93 Lugoj s-a situat pe locul al cincilea în clasamentul general pe cluburi, din 11 grupări participante.

Cetateanul17 martie 2017

Voleibalistele au şanse mari să câştige ultimul meci înainte de play-off. Lugojenii, aşteptaţi să încurajeze echipa!

Daniel Groza9 martie 2017

Directorul şcolii sportive din Lugoj, lovit cu pumnul de către un coleg! Profesorul acuzat nu recunoaşte incidentul

Daniel Groza2 martie 2017

Un nou turneu de fotbal cu scop caritabil a reunit la Lugoj patru echipe, printre care şi Liga Studenţilor Facultăţii de Mecanică din Timişoara

Alina Damian27 februarie 2017

Voleibalistele lugojene au obţinut un punct în Moldova. Penicilina Iaşi- CSM Lugoj 3-2

După victoria importantă de pe teren propriu contra celor de la SCM Piteşti, voleibalistele de la CSM Lugoj caută un nou succes în Moldova

Alina Damian22 februarie 2017

Echipa de tenis de masă a Şcolii Eftimie Murgu va reprezenta judeţul Timiş la Olimpiada Gimnaziilor

Denis Berciu, medaliat cu argint la Campionatul Naţional. Sportivul a fost selectat pentru Europene