Surpriză de proporţii în Liga a III-a la fotbal! CSM Lugoj a învins la limită liderul

Cetateanul Lugoj

Deşi pornea cu şansa a doua, echipa de fotbal CSM Lugoj a obţinut o victorie mare azi în deplasare, cu scorul de 1-0, în faţa formaţiei Metalurgistul Cugir, liderul la zi al campionatului, în etapa a XXI-a a Ligii a III-a.

Prima repriză a fost una echilibrată, în care ocaziile mai mari şi mai consistente au fost de partea lugojenilor, însă tabela a aratat 0-0 la pauză. În schimb, în actul secund, echipa gazdă, forţată de rezultatul de pe tabelă, a fost nevoită sa rişte şi să iasă mai mult la joc. A lăsat spaţii în defensivă, iar CSM-ul a contraatacat periculos. Aşa a venit şi faza singurului gol al meciului. În minutul 75, Pleşcan a fost faultat în suprafaţa de pedeapsă, iar Dobricean a transformat lovitura de la 11 metri.

“O victorie meritată, pentru care băieţii noştri merită toate felicitările. Au crezut în şansa lor, deşi veneam după o serie de rezultate negative, obţinute în faţa unor adversari mai slab cotaţi. Dar din păcate am fost lipsiţi de inspiraţie la finalizare în meciurile respective”, a precizat Cosmin Petruescu, antrenorul CSM-ului.

Cred în potenţialul echipei…Nu cer altceva decât răbdare!

Victoria este una de moral şi este cu atât mai preţioasă cu cât a fost obţinută în faţa echipei de pe primul loc. Cosmin Petruescu este încrezător în potenţialul echipei sale de a furniza suprize plăcute şi în restul meciurilor care au mai rămas de disputat din acest campionat.

“ Am spus-o şi o repet, cred în continuare în potenţialul echipei, doar că, din cauza lipsei de experienţă şi din cauza tinereţii lotului, uneori avem fluctuaţii de randament.  Nu cer altceva decât răbdare”, a adăugat antrenorul.

Etapa viitoare CSM Lugoj se va deplasa la Minerul Motru, “un meci în care dacă nu ne vom întoarce cu punct sau puncte, victoria de azi nu are nicio valoare”, după cum spune Petruescu.

Clic pentru a adăuga un comentariu

Lasă un răspuns

Handbaliştii s-au reunit pentru a pregăti Cupa de Iarnă

Alina Damian20 ianuarie 2017

Voleibalistele de la CSM Lugoj vor juca în deplasare la Unic Piatra Neamţ primul meci oficial din 2017

Luptătorii de la CSM Lugoj vor să dea lovitura la Campionatul Naţional Individual şi să se califice la Europene

Alina Damian18 ianuarie 2017

“Trebuie să se găsească mereu un cap sec”! Fostul director al CSM, surprins de decizia defiinţării echipelor de lupte, campioane naţionale

Daniel Groza18 ianuarie 2017

Echipele campioane nationale ale Lugojului vor fi desfiinţate. Primaria nu le mai susţine

Alina Damian17 ianuarie 2017

Lugojul va avea un reprezentant în FRF. Marius Maier va face parte din comisia care are ca scop dezvoltarea fotbalului românesc

Foto! Peste 1000 de lei s-au adunat pentru a-l ajuta pe Ioji, în urma turneului de fotbal în sală

Alina Damian16 ianuarie 2017

Ivan Guidea face senzaţie în Germania. Luptătorul de la CSM a învins un rus în finala din Bundesliga

Foto! CSM Lugoj a câştigat Cupa Rieker la volei

Alina Damian14 ianuarie 2017

Turnee de fotbal în scop caritabil la Lugoj şi în împrejurimi

Alina Damian13 ianuarie 2017

Două lugojence vor lupta pentru titlu la Campionatul Naţional de Pescuit la Copcă