Autoliv Lugoj

Victorie la limită pentru Vulturii Lugoj în meciul cu Minerul Motru

Cetateanul Lugoj

Echipa lugojeană, condusă de Cosmin Petruescu, a disputat vineri, 8 mai, de la orele 18, pe teren propriu, cea de-a 23-a etapă din acest Campionat în compania formației Minerul Motru, echipă clasată pe locul 11 în clasamentul ligii.

Vulturii Lugoj au abordat acest meci din postura de favoriți prin prisma parcursului foarte bun din ultimele etape, dar și a locului din clasament. Primele 45 de minute ale partidei au fost la dispoziția echipei gazdă, care a controlat jocul, reușind să înscrie încă din minutul 25 prin Dobra, dintr-o superbă lovitură liberă. În repriza secundă, jocul lugojenilor nu a mai funcționat la parametrii optimi, astfel că încet, încet oaspeții și-au creat câteva ocazii de gol, reușind să egaleze la o fază încurcată în careul lugojenilor, în minutul 75. Se părea că meciul se îndreaptă spre o remiză, însă în minutul 83 Magdas a înscris golul unei victorii pe deplin meritate.

„O victorie meritată, muncită după numărul și claritatea ocaziilor de gol. Nu a fost ușor pentru că, în ciuda poziției actuale din clasament a echipei adverse, Minerul Motru era până la acest joc pe locul 4. Mă bucur că am reușit să obținem cele 3 puncte foarte muncite și mai ales că am revenit pe finalul partidei. Exceptând primele două etape, venim după 7 victorii consecutive, ceea ce nu este ușor în condițiile în care am la dispoziție un lot foarte tânăr. Mă bucur că am avut constanță în rezultate, ceea ce este cel mai important lucru”, a declarat Cosmin Petruescu, antrenorul echipei Vulturii Lugoj.

Săptămâna viitoare Vulturii Lugoj vor juca în deplasare la Pandurii II Târgu Jiu. Meciul se va disputa sâmbătă, 16 mai, de la orele 18.

Clic pentru a adăuga un comentariu

Lasă un răspuns

Un nou turneu de fotbal cu scop caritabil a reunit la Lugoj patru echipe, printre care şi Liga Studenţilor Facultăţii de Mecanică din Timişoara

Alina Damian27 februarie 2017

Voleibalistele lugojene au obţinut un punct în Moldova. Penicilina Iaşi- CSM Lugoj 3-2

După victoria importantă de pe teren propriu contra celor de la SCM Piteşti, voleibalistele de la CSM Lugoj caută un nou succes în Moldova

Alina Damian22 februarie 2017

Echipa de tenis de masă a Şcolii Eftimie Murgu va reprezenta judeţul Timiş la Olimpiada Gimnaziilor

Denis Berciu, medaliat cu argint la Campionatul Naţional. Sportivul a fost selectat pentru Europene

Alina Damian21 februarie 2017

Simion Moatăr a participat la prima şedinţă a Federaţiei Române de Fotbal ca membru în Comisia Centrală de Copii şi Juniori

După ce au învins Şcolar Reşiţa, fotbaliştii de la CSM Lugoj vor să dea o replică pe măsură lui ASU Politehnica pe teren propriu

Alina Damian17 februarie 2017

Test important pe teren propriu pentru voleibalistele de la CSM Lugoj

Alina Damian16 februarie 2017

Georgiana Popa de la CSŞ Lugoj, convocată la lotul naţional de cadete

Alina Damian13 februarie 2017

Aur naţional pentru o atletă din Lugoj. Miruna Pricop s-a impus la pentatlon

Sport și act caritabil! Turneul “Împreună pentru Ioji” continuă să adune zeci de pasionați ai fotbalului

Alina Damian12 februarie 2017

ASU Poli a întrerupt seria victoriilor din meciurile de pregătire ale lugojenilor