Voleibalistele de la CSM au obţinut o victorie importantă pe teren propriu, în faţa formaţiei Dinamo Bucureşti.

Autoliv

Un meci de volei nerecomandat cardiacilor, aşa poate fi caracterizată întâlnirea dintre CSM Lugoj şi Dinamo Bucureşti, care a contat pentru etapa a V-a a Campionatului Diviziei A1. Jocul a avut spectaculozitate, răsturnări de situaţie, faze care s-au jucat intens, iar CSM Lugoj ieşit învingătoare în setul decisiv, scorul fiind 3-2.

Echilibrul a planat încă din primul set, câştigat de formaţia bucureşteană în prelungiri, cu 26-24. Al doilea act a aprţinut lugojencelor cu 25-20. În continuare, Dinamo Bucureşti a trecut din nou la conducere, într-un set la fel de strâns ca primul care a avut acelaşi deznodământ, 26-24. Elevele lui Valerijan Luka s-au mobilizat exemplar şi au reuşit să întoarcă rezultatul. S-au impus în setul IV cu 25-19 şi au dus meciul în setul decisiv. Motivate de revenirea spectaculoasă, voleibalistele de la CSM Lugoj au câştigat şi ultimul set cu 15-8, obţinând o victorie importantă în faţa unui adversar puternic.

Antrenorul CSM-ului a declarat că speră ca după această victorie jucătoarele să primească banii restanţi, precizând că unele dintre ele nu au mai fost plătite de cinci luni.

“Au mai fost două seturi pe care puteam să le câştigăm. Seturile în care am ieşit învingători au fost fără drept de apel. Sper ca după această partidă fetele să primească şi salariile, pentru că unele dintre ele nu au fost plătite de cinci luni de zile.  Cred că a fost cea mai dorită victorie, pentru că de două campionate am fost aproape de a învinge Dinamo şi acum am reuşit”, a declarat Valerijan Luka, antrenorul echipei CSM Lugoj.

Joi, 3 noiembrie, voleibalistele de la CSM vor disputa cea de-a doua întâlnire, în compania Dinamo Bucureşti, în Cupa României. Meciul va avea loc de la ora 15, la Sala Sporturilor I.K. Ghermănescu.

CSM Lugoj a început în următoarea formulă: Ciocian, Bălae, DeGeest, Warren, Rus, Canea și Rotaru- libero.