Voleibalistele de la CSM Lugoj, debut cu dreptul în Cupa României, în meciul împotriva Craiovei

Autoliv

Formația de volei a Clubului Sportiv Municipal Lugoj a debutat joi seara în Cupa României, primul meci pe care l-au jucat elevele sârbului Valerijan Luka fiind împotriva echipei SCM U Craiova. Meciul, disputat pe teren propriu, a fost unul echilibrat, cele două echipe concurând în sezonul de campionat ce stă să înceapă pentru același obiectiv, clasarea în primele opt.

Primul set al partidei a fost unul strâns, fetele antrenate de Luka fiind la un pas să îl piardă. Scorul final al primei părți a jocului a fost 25 la 23 pentru Lugoj (6-8; 15-16). În setul al doilea, lugojencele au început treptat să conducă meciul, reușind să și-l adjudece cu scorul de 25 la 21 (6-8; 16-14). Ultimul set a fost dominat complet de CSM Lugoj, scorul final fiind de 25 la 18 pentru jucătoarele noastre (8-4; 16-10).

Următoarea partidă din Cupa României are loc vineri, 2 octombrie, cu începere de la ora 17. Partida se desfășoară tot la Lugoj, după o înțelegere între cele două echipe de a disputa turul și returul pe același teren, pact ce a fost acceptat de Federația Română de Volei. Astfel, meciul de mâine reprezintă returul partidei, gazde fiind lugojencele.

Prima etapă de campionat 2015-2016 este programată pentru data de 10 octombrie, când la Lugoj fac deplasarea fetele de la CS Știința Bacău. Din lotul formației lugojene fac parte Ionela Canea, Krista De Geest, Gabriela Bălae, Ramona Rus, Ivana Radonjic, Luminița Trombițaș, Ivana Milanovic, Adriana Rotaru, Irina Andreica, Laura Lungu, Jasmina Petromăneanț, Mădălina Șonda, Bianca Albăstroiu, Alexandra Panțiru.